gowin kongres

Wicepremier Gowin o niższym ZUS-ie dla mikroprzedsiębiorców podczas Kongresu Zjednoczonej Prawicy

Chcemy wyciągnąć rękę do mikroprzedsiębiorców – zadeklarował Jarosław Gowin podczas Konwencji Zjednoczonej Prawicy w Przysusze. – Zaproponujemy im ustawę o tak zwanej małej działalności gospodarczej, czyli o stopniowym obniżaniu ZUS – powiedział wicepremier.

– Podnieśliśmy płacę minimalną, podnieśliśmy zasiłki. To był czas solidarności z tymi, którzy tego potrzebują. Teraz pora na solidarność z przedsiębiorcami. Mam na myśli zwłaszcza jedną grupę – mikroprzdsiębiorców – powiedział Gowin.

Według niego są to często ludzie, którzy są w najtrudniejszym położeniu finansowym. „Oni i ich rodziny często mają położenie jeszcze trudniejsze niż ci, którzy pracują w sferze budżetowej. To są malutkie firmy. 200 tys. rodzin bardzo ciężko walczących o ekonomiczne przetrwanie – mówił wicepremier.

– Przyczyną ich kłopotów nie jest ich nieudolność, ale niesprawiedliwie wysokie obciążenia podatkowe. I właśnie do tej grupy chcemy wyciągnąć rękę i zaproponować ustawę o tzw. małej działalności gospodarczej, czyli ustawę o stopniowym obniżaniu ZUS – oświadczył Gowin.

Mówił, że obecnie „jest tak, że fryzjerka z Przysuchy płaci dokładnie taki sam ZUS ze swoich ciężko zarobionych 3 tys. jak fryzjerka w Warszawie od 15 tys”. – Czy tak powinno być? – pytał.

Podkreślił, że niektórzy mikroprzedsiębiorcy ukrywają się i prowadzą swoją działalność po kryjomu, bo nie są w stanie ze swoich pieniędzy utrzymać siebie i swoich najbliższych. Zaznaczył, że tę sytuację trzeba zmienić.

O zmianach w wysokości składki ZUS dla mikroprzedsiębiorców PiS mówi już od kwietnia. – To znakomita wiadomość. Wcześniej nikt tych ludzi nie rozumiał, a oni codziennie walczą o utrzymanie się na powierzchni. Rostowski i Szczurek nie raczyli się nad tym pochylić, ale Morawiecki wreszcie zrozumiał niestosowność tej sytuacji – mówił wówczas Cezary Kaźmierczak, prezes ZPP.

– Ustaliliśmy z Jarosławem Kaczyńskim, że podejmiemy starania, aby w przyszłorocznym budżecie znalazł się dodatkowy miliard złotych na naukę. Dzięki temu miliardowi złotych powstanie wiele przełomowych odkryć gospodarczych i naukowych, polska gospodarka zdobędzie nowe impulsy innowacyjne – powiedział też podczas sobotniej konwencji Gowin.

Jak dodał, setki młodych naukowców pozostaną w Polsce. – Nie będą szukać przyszłości dla siebie na uniwersytetach całego świata, co więcej, liczymy na to, że dzięki temu miliardowi, dzięki wszystkim reformom, które przeprowadzamy w obszarze nauki i szkolnictwa wyższego do Polski zacznie wracać jak najliczniejsza grupa spośród 35 tysięcy naukowców, w większości młodych i wybitnie zdolnych, którzy wyemigrowały po wejściu Polski do UE – zaznaczył Gowin.

źródło: http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/jaroslaw-gowin-ustawa-o-malej-dzialalnosci,180,0,2340276.html

1 reply
  1. Jarek
    Jarek says:

    Małym przedsiębiorcom nie jest potrzeby niższy ZUS, tylko likwidacja przeszkód. Proponuję aby Państwo wzięło na swoje barki całą biurokrację i księgowość. Stworzyć prosty system fiskalno-fakturowy dostępny przez internet. Niech firmy wypisują wyłącznie swoje dokumenty i paragony przez stronę, a Ministerstwo niech podaje co miesiąc ile podatku i ZUSu zapłacić. Żadnych ewidencji, pitów, ksiąg, płatników itp. Niech to sobie Ministerstwo tworzy u siebie. Jeśli podatnicy będą rejestrować swoją sprzedaż wprost w Ministerstwie, to cała biurokracja, fiskalizacja i księgowość po stronie przedsiębiorcy stanie się zbędna. To będzie dopiero ulga na sprzęcie, oprogramowaniu i przede wszystkim na zaprzestaniu marnowania setek godzin pracy na te głupoty! Wreszcie można będzie poświęcić się w 100% swojej pracy. Temu na czym człowiek się zna.

    I proszę wprowadzić ustawę, żeby ceny hurtowe zaopatrzenia małych sklepów nie mogły być wyższe od rynkowych cen detalicznych w mega sklepach. Jak ma utrzymać się mały sklepik czy księgarnia, skoro zawsze w hurtowniach ceny są o 10-20% wyższe niż w hipermarkecie na półce. Giganci detaliczni tak się umówili z producentami żeby zaporą cenową blokować dostęp do zaopatrzenia małym sklepom. Trzeba zwalczyć takie patologie i zmowy cenowe. To jest prawdziwa pomoc, a nie jakieś tam śmieszne zniżki ZUSu skutkujące potem za małą emeryturą.

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *