5 października w Grudziądzu, Toruniu i Inowrocławiu obyły się spotkania dla przedsiębiorców z województwa kujawsko-pomorskiego z Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju, panią Jadwigą Emilewicz. Tematem przewodnim były instrumenty wsparcia dla małych i średnich firm.

Pani Minister przyjechała na zaproszenie Poseł na Sejm RP Iwony Michałek. Współorganizatorem spotkań reprezentantów małego i średniego biznesu regionu kujawsko-pomorskiego był także Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Adam Banaszak oraz Radny Miasta Inowrocławia Marcin Wroński.

Jadwiga Emilewicz mówiła o podejmowanych oraz planowanych przez Ministerstwo, które reprezentuje, działaniach mających na celu ułatwienie codziennego funkcjonowania przedsiębiorcom. Licznie zgromadzeni na spotkaniach mieszkańcy naszego regionu mogli usłyszeć m.in. o nowych możliwościach szybkiej amortyzacji maszyn i urządzeń, ulgach w obciążeniach dla małej działalności gospodarczej, niemalże całkowitym zniesieniu obciążeń dla tak zwanej działalności bagatelnej oraz o planowanym wprowadzeniu tzw. split paymentu czyli rozdzieleniu płatności VAT-u i kwoty netto. Pani Minister sporo czasu poświęciła także nowym formom wsparcia StartUp-ów.

W dniu spotkań, Stały Komitet Rady Ministrów przyjął projekt ustaw składający się na tzw. Konstytucję Biznesu, o czym niezwłocznie poinformowała Pani Minister obecnych przedsiębiorców. Dokument wprowadza innowacyjne podejście administracji do przedsiębiorców w myśl zasady: co nie jest zakazane, jest dozwolone. Ponadto planowane jest powołanie Rzecznika Przedsiębiorców, który będzie organem interwencyjnym w sprawach, gdzie naruszane są prawa przedsiębiorców.

Ministerstwo Rozwoju do końca przyszłego  miesiąca spotyka się ze wszystkimi naczelnikami izb skarbowych, aby przedstawić założenia Konstytucji Biznesu.

Pani Minister odwiedziła również DroneTech 2nd World Meeting – międzynarodowe spotkanie naukowców, biznesmenów i pasjonatów wszystkiego co związane jest z nowoczesnymi technologiami bezzałogowymi.

  • http://www.torun.pl/pl/w-business-link-o-rozwoju-przedsiebiorstw-0
  • http://www.radiopik.pl/2,60994,konferencja-wiceminister-rozwoju-jadwigi-emilewi&s=6&si=6&sp=6
  • https://bydgoszcz.tvp.pl/34280092/dyskusja-wiceminister-z-przedsiebiorcamii-o-wsparciu-dla-nich
  • http://inowroclaw.naszemiasto.pl/artykul/o-ulgach-dla-przedsiebiorcow-i-pomocy-dla-wykluczonych,4268762,artgal,t,id,tm.html

Minister Jadwiga Emilewicz w Inowrocławiu

Minister Jadwiga Emilewicz na DroneTech

Minister Jadwiga Emilewicz w Toruniu

Minister Jadwiga Emilewicz w Grudziądzu