Polska Razem i Prawica RP chcą rezolucji ws. polskiej waluty

Polska Razem i Prawica Rzeczypospolitej przygotowały rezolucję, w której Sejm wzywa rząd do tego, by nie podejmować żadnych działań i nie składać żadnych deklaracji na forum międzynarodowym, zakładających rezygnację Polski ze złotego.

Projekt rezolucji, przedstawiony na czwartkowej konferencji prasowej w Sejmie, to wspólna inicjatywa Prawicy Rzeczypospolitej Marka Jurka i Polski Razem Jarosława Gowina, która w Sejmie współtworzy z Solidarną Polską klub Zjednoczonej Prawicy.

„Sejm Rzeczypospolitej wzywa rząd do niepodejmowania żadnych działań i nieskładania żadnych deklaracji na forum międzynarodowym zakładających rezygnację Polski z naszej narodowej waluty, złotego. Sejm przypomina, że stanowisko Rzeczypospolitej w tej sprawie definiuje art. 227 Konstytucji i to z niego powinna wynikać polityka władz państwowych” – brzmi projekt rezolucji.

Jurek powiedział na czwartkowej wspólnej z Gowinem konferencji prasowej, że debata na temat wprowadzenia w Polsce euro „powinna się toczyć w kontekście obowiązującego prawa”. „A poza tym, jeśli prezydent Komorowski mówi serio, że nie ma zamiaru tej debaty uruchamiać, że chce ją odłożyć, to trzeba zwrócić uwagę, że Konstytucja art. 227 wyklucza zupełnie debatę na ten temat” – dodał Jurek.

Artykuł ten stanowi m.in. że centralnym bankiem państwa jest Narodowy Bank Polski, któremu przysługuje wyłączne prawo emisji pieniądza oraz ustalania i realizowania polityki pieniężnej, a organem NBP jest m.in. Rada Polityki Pieniężnej.

„Z tego względu jakakolwiek dyskusja na ten temat, co więcej przyjmowanie jakichkolwiek zobowiązań międzynarodowych, składanie jakichkolwiek deklaracji politycznych, które zakładałyby w Polsce likwidację waluty narodowej jest wbrew temu artykułowi konstytucji” – mówił Jurek.

Dlatego – jak dodał – składany jest projekt rezolucji w Sejmie, a jego autorzy oczekują „bardzo poważnej debaty i przede wszystkim konkluzji, jasno pokazującej, że po pierwsze nie ma w Sejmie żadnej większości konstytucyjnej 2/3 głosów, która zakładałaby likwidację waluty narodowej”. „Po drugie że działania w tym kierunku, i również zobowiązania międzynarodowe, deklaracje, które szczególnie niestety obficie składał pan premier Tusk, gdy kierował rządem, są pozbawione jakichkolwiek podstaw prawnych” – dodał Jurek.

Oświadczył, że podstawową motywacją autorów rezolucji jest motywacja ekonomiczna. „Europa nie jest optymalnym obszarem walutowym, a złotówka pozostaje zasadniczym instrumentem, nie tylko polityki gospodarczej, ale i konkurencyjności naszych przedsiębiorstw” – powiedział Jurek.

Gowin ocenił, że „strefa euro jest objęta płomieniami”. Dodał, że mało prawdopodobne wydaje się, by strefa euro przetrwała w swoim obecnym kształcie i coraz poważniejsze i liczniejsze są głosy mówiące o konieczności przygotowania scenariusza „demontażu strefy euro”. Gowin uważa, że w tej sytuacji podtrzymywanie woli ze strony polskiego państwa, że wejdziemy do strefy euro, jest przejawem braku odpowiedzialności za gospodarkę, państwo i obywateli.

„Istotnym motywem przedkładanej rezolucji (która ma przede wszystkim charakter konstytucyjny) jest świadomość tego, że własna waluta narodowa stanowi zasadniczy instrument konkurencyjności polskiej gospodarki i obrony poziomu życia polskich rodzin. Świadomość tę podziela (według wiarygodnych badań społecznych) zdecydowana większość Polaków” – czytamy w uzasadnieniu projektu rezolucji.

źródło: m.biznes.pl

0 replies

Zostaw komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *